کمبود ویتامین چه بلایی سر طوطی شما میاورد
  1396/04/22 

- کمبود ویتامین A با عوارضی نظیر چشم های اشک آلود ، ملتهب بودن پوست داخلچشم و دهان ، اختلالات قوه بینایی و در صورت شدت آن با بروز لایه های روی چشم ها همراه خواهد بود . رشد نابسامان جوجه ها ، دیر بهبود یافتن زخم ونطفه نداشتن ازجمله سایر علائم کمبود ویتامین A می باشد .
کمبود ویتامین B در مرحله اول روی سیستم اعصاب اثر می گذارد . حرکات غیر قابلکنترل ، محدودیت قدرت پرواز و گرفتگی بالها و یا پاها از جمله عوارض کمبود ویتامین Bمی باشد .
- کمبود ویتامین C موجب حساسیت پوست داخلی مجاری دهان و تنفسی و احتمالاتولید عفونت در آنها خواهد شد . فقدان شدید کمبود این ویتامین کمتر در طوطی ها
ملاحظه می شود . طوطی های مربوطه از خوردن سبزی و میوه خودداری خواهند کرد .
- کمبود ویتامین D می تواند در جوجه ها موجب بروز اختلالاتی در استخوان بندی نظیر پاها و بالهایی غیر عادی گردد . نکته مهم برای تشکیل استخوان بندی صحیح آن است که مقدار ویتامین D به تناسب صحیحی با کلسیم و فسفر قرار داده شود .
- کمبود ویتامین E موجب کمبود توانایی جنسی می گردد . این ویتامین علاوه بر بالا بردن توانایی جسمی برای ساختن عضلات جوجه های در حال رشد بسیار حائز اهمیت است . 
- کمبود ویتامین k موجب کاهش توانایی پایین آوردن غلظت خون می گردد . کمبود این ویتامین می تواند موجب آن شود که انعقاد خون به هنگام زخم شدن به سختی میسر شود . طوطی هایی که به طور منظم با خوراک تازه تغذیه می شوند در خطر کمبود ویتامین k قرار ندارند . دانه هایی با چربی بالا نظیر شاهدانه مملو از این ویتامین است .

هویچ مملو از ویتامین A می باشد ، زیرا که آنان دارای پرو ویتامین کاروتن می باشند . بدن پرنده از پرو ویتامین ها ویتامین مورد نیازش را می سازد . بنابراین پرو ویتامین ها موادی هستند که موجب پیدایش ویتامین ها می گردند .  جوانه ها نیز مملو از ویتامین E هستند . 

ارائه بیش از اندازه ویتامین های محلول در آب نظیر ویتامین C و B کمپلکس زیان آور نیستند ، زیرا که مازاد آنها توسط ارگانها دفع می شوند . اما در مورد ویتامینهای محلول در چربی نظیر A و D و E و ترکیب آنها باید به دقت مطابق دستور بسته دارو عمل شود .
ارائه زیاد ویتامین های محلول در چربی می تواند آثار نامطلوبی روی ارگانها داشته باشد . ارائه زیاد ویتامین D ممکن است به مرگ پرنده منتهی گردد . تمامی ویتامین ها را باید در یخچال نگهداری کرد .

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طوطیسانان به کانال تلگرامی ما مراجعه کرده و از آنجا در گروه تبادل نظر طوطی بانو عضو شوید.

منبع: وبسایت پارسی پت

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید 

 اینستاگرام ما

 کانال تخصصی ما در تلگرام

 گروه تبادل نظر ما در تلگرام

 روبات فروشگاه (!New)


نظرات کاربران
ارسال نظر