جمع بندی مطالب بحث شبانه در گروه تبادل نظر تلگرام
  1396/04/31 

جمع بندی مطالب بحث شبانه در گروه تبادل نظر تلگرام

موضوع: شناخت کلی درخصوص کاسکو

تاریخ: یکشنبه ۹۶/۰۴/۲۵

تاریخچه ورود کاسکو به زندگی انسان تا اونجا که مستندات وجود داره به ۴ هزار سال پیش میرسه که در مصر باستان و روم مستنداتی برای این موضوع یافت شده است .به علت قدرت تقلید صدا و هوش بالای این پرنده به سرعت جای خودش رو در قصرها و طبقه اشراف باز کرد.

کاسکو یا africangrey پرنده باهوش و وحشی از قاره افریقا است که در قسمت های غرب و مرکز افریقا و از شمال انگولا تا گینه یافت میشه و کاسکوهای هر منطقه از نظر رنگ پر تیره یا روشن و سایز یه مقدار متفاوت هستند.

تاریخچه ورود کاسکو به ایران به طور دقیق مشخص نیست اما در یکی از کتب علت انتخاب نام کاسکو رو این طور اورده بودند که کاسکو چون به عادت به کوبیدن نوکش به هر شی داره و مرتب به کاسه غذاش نوک میکوبیده به نام کاسه کوب مشهور شده که طی زمان به کاسکو تغییر پیدا کرده.البته مستند خاصی در این مورد موجود نمی باشد اما دلیل دور از ذهنی برای انتخاب فارسی این نام هم به نظر نمیرسه.

از نظر نژاد به دو نوع کلی کنگو یا دم قرمز و تمینه یا دم شکلاتی یا کامرون تقسیم میشه.

طوطی خاکستری آفریقایی، که در زبان ما به کاسکوی کنگو مشهور بوده و نام علمی آن Psittacus erithacus می باشد، در جنگل های گرمسیری غرب و مرکز آفریقا، از ساحل عاج تا غرب کنیا، آنگولا و جنوب زئیر یافت می شود.

در طبیعت، بسیار پر سر و صدا بوده و در گله های 30 تایی تا 10،000 تایی زندگی می کنند. در مسیرهای کوتاه، خوب پرواز میکنند. کاسکوهایی که در برخی قسمت های کنیا، تانزانیا و زئیر زندگی میکنند دارای جثه بزرگتری بوده و رنگ دم آنها قرمز کمرنگ تری نسبت به گونه های دیگر است. جثه کوچک تر ها با پرهای تیره تر، در بخش غربی، و از منطقه ساحل عاج تا آنگولا زندگی می کنند.

کاسکو های کنگو(دم قرمز) دارای طولی بین 33 تا 44 سانتی متر و وزن 450 تا 550 گرم هستند. فاصله بین دو بال این پرنده در هنگام باز بودن نیز بین 45 تا 50 سانتی متر می باشد. جنس ماده این پرنده نسبت به نر، دارای جثه کوچکتری بوده و معمولا ماده ها گردنی لاغر و دراز دارند. رنگ پر آنها خاکستری می باشد; به استثنا دم، که قرمز روشن می باشد. رنگ پرهای ناحیه سر تیره تر بوده و به سمت سینه و پاها خاکستری-نقره ای می باشد. رنگ پرها در ناحیه بال ها تیره تر می باشد. بخش مربوط به اطراف چشم دارای پر نبوده و لکه پوستی سفید رنگی آن را پوشانده است. منقار به رنگ خاکستری تیره بوده فرم منحنی آن برای بالا رفتن از شاخه ها و همچنین خرد کردن پوسته محکم برخی غذاها مناسب می باشد.

کاسکوی تمینه(دم شکلاتی) دارای دمی شکلاتی رنگ هستند .منقار بالایی رنگ روشن دارد و به سمت پایین منقار رنگ تیره تر میشود.پرهای تیره تری نسبت به دم قرمزها دارند و از نظر جثه کوچکتدگر هستند.وزن متوسط ۳۰۰ گرم و طول حدود ۲۶ سانتی متر دارند.سن سخنگویی   بین ۶ تا حداکثر ۱۸ ماهگی است.(این محدودخ سنی برای کاسکوی رام است و با فرض برقراری کلاس اموزش سخنگویی در مورد کاسکوی وحشی باید ۳ ماه بعد از رام شدن انتظار سخنگویی را داشت)

کاسکوها در طبیعت به صورت گله ای زندگی میکنند و جفت خود را به این صورت انتخاب میکنند.کاسکو پرنده ای تک جفت است و برای همین جفت کردن این حیوان در اسارت با مشکلاتی همراه است زیرا این پرنده باهوش جفت خود را به راحتی انتخاب نمیکند.

از سن ۷ سال به بالا میتوان برای انتخاب جفت اقدام کرد از این سن به بعد امکان پرکنی به علت جفت خواهی و عدم دریافت محبت کافی از جفت عاطفی بیشتر است.

تا سن سه ماهگی جوجه ها از پدر و مادر تغذیه میشوند البته بیشتر نرها این وظیفه را به عهده میگیرن بعد از سه ماهگی یک روز پرنده به همراه پدر و مادر اماده پرواز شده و به گله باز میگردند.

کاسکو برخلاف تصور خیلی از افراد حنجره ندارد و کلمات در عضوی به نام #سیرینکس  شکل میگیرن و ادا میشن.بر خلاف انسان که ازتارهای صوتی حنجره و لب برای ادای صحبت استفاده میکنن.درتعداد معدودی از  کاسکوها این عضو قابلیت لازم برای ادای کلمات را ندارد و این هیچ ربطی به هوش پرنده ندارد بلکه یه قابلیت فیزیکی است که بعضی از کاسکوها ندارند.بنابراین هیچ کس نمیتواند ادعا کند که یه کاسکو توان حرف زدن دارد یا خیر؟برای همین است که قیمت کاسکویی که یک کلام صحبت کند نسبت به بی کلام تفاوت فاحش دارد.

در هر حال کاسکو انقدر شیرین است که حتی اگر کلام نیاورد با یاد گرفتن حرکات بامزه و ... میتواند همدم بسیار مناسبی برای شما باشد این موضوع برای کسانی که فقط کاسکو را برای کلامش میخرند نکته قابل توجهی است

عاجزانه ازتون درخواست دارم که اگر فقط دنبال کلام و صحبت کردن کاسکو هستین از خرید کاسکوی بی کلام منصرف شوید چون این پرنده مظلوم بعد از مشقتها و راه طولانی که طی کرده تا به شما برسه لایق در به در شدن خانه های مردم نیست این نوع کاسکوها تا اخر عمر در به در خواهند شد و این ظلم بزرگی است.لطفا قبل از خرید توجه لازم را داشنه باشید چون شما مسئولیت بزرگی برگردن دارید.

شخصیت:

کاسکو ها از لحاظ سخنگویی، بهترین نوع طوطیسانان بوده و تنها رقیب آنها طوطی های آمازون محسوب می شوند. آنها مقلد های بسیار خوبی هستند و می توانند صداهایی نظیر صدای انسان، صدای تلفن و سایر وسایل الکترونیکی را از خود تولید کنند. حتی برخی از آنها که خوب آموزش دیده اند می توانند با انسان مکالمه داشته باشند. حدودا بعد از 1 سالگی قادر به سخنگویی می باشند. در ابتدا برخی از صدا ها را تقلید می کنند. طوطی هایی که از طبیعت و به صورت وحشی شکار می شوند، مجموعه خارق العاده ای از صداها، جیغ و کلینک (سق زدن) را بلد بوده و غالبا در هنگام شب، مخصوصا شبهایی که ماه کامل است سر و صدا میکنند. به طور کلی با این که کاسکوها مدام صحبت می کنند، اما در مقایسه با سایر طوطیسانان خیلی پر سر و صدا محسوب نمی شوند.

یک کاسکوی کنگو می تواند در حدود 200 کلمه را یاد بگیرد. یک مورد که در کتاب گینس ثبت گردید، کاسکویی به نام پرودل "Prudle" بود که قادر بود بیش از 1000 کلمه را بیان کند. کاسکو ها در کنار انسان و در یک محیط آرام زندگی خوب و شادی را خواهند داشت.

 آنها پرندگانی بسیار باهوش هستند و برای آنکه دچار مشکلات رفتاری نشوند نیاز به تعداد زیادی وسیله سرگرمی و همچنین رابطه قوی با انسان ها هستند. پرندگان مسن تر از این گونه کمتر با صاحب و شرایط جدید وفق پیدا کرده و در برابر هرگونه تغییر در زندگیشان، به صورت آسیب زدن و کندن پرهایشان عکس العمل نشان می دهند. اما کاسکوهای جوان خیلی راحت با شرایط جدید کنار آمده و تطبیق پیدا می کنند.

طوطی ها قادرند ماده ای پودر مانند تولید کنند که برای تمیزی و حفاظت از پرهایشان به آنها کمک می کند; اما این ماده ممکن است باعث ایجاد آلرژی برای انسان گردد.

کاسکوها خیلی سریع کسل می شوند و عاشق بازی کردن هستند. کاری که باید انجام دهید آن است که مطمئن باشید همواره اسباب بازی (تکه های چوب و شاخه درختان برای جویدن) در اختیارشان باشد.آنها گاهی اوقات رفتارهای وحشی از خود بروز می دهند که معمولا در سگ و گربه مشاهده نمی شود. به همین دلیل است که آن ها حیوانات وحشی تلقی می شوند.

در حیات وحش، اگر عضوی از گله کاسکو ها رفتار یا مهارت جدیدی را یاد بگیرد، سایر اعضای گله آن رفتار را از او تقلید می کنند. این کار نقش مهمی در زنده ماندن آن ها در طبیعت دارد. طوطی های وحشی همواره باید برای محافظت از قلمروی خود، یافتن آب و غذا، مراقبت در برابر حیوانات شکاری، مراقبت از جفت خود و انتقال این توانایی ها به نسل بعدی خود آمادگی داشته باشند.

بنابراین اگر تصمیم دارید که یک طوطی را به عنوان حیوان خانگی به منزل خود بیاورید، لازم است بدانید که باید هر لحظه برای آن ها وقت گذاشته، صبور و مهربان باشید. طوطی شما باید یاد بگیرد که در تحمل تغییرات محیط خود و همچنین انجام آزمایش ها و مراقبت های دامپزشکی با شما همکاری نماید. باید حس مسئولیت پذیری در او تقویت شود وگرنه اگر پرنده یاد نگیرد که خودش را تمیز کند یا وقتی تنها است بازی کند بعد از مدتی فکر میکند که تمام نیازهایش باید توسط صاحبش تامین شود.

کاسکوها پرنده های خجالتی و ترسو هستند و متاسفانه قدرت تشخیص مسیر یابی ندارند .قدرت پرواز خوبی دارند و مسیرهای کوتاه رو با سرعت پرواز میکنند .برای همین مراقبت زیادی احتیاج دارند چون اگر پرواز کنند و دور بشوند راه خانه رو گم میکنند و نمیتوانند راه برگشت را پیدا کنند.

پرندگان در اسارت، به شرطی که از آنها مراقبت صحیح انجام شده و تمام مواد غذایی مورد نیازشان تامین گردد، بسیار بیشتر از پرندگان در حیات وحش عمر می کنند. کمبود غذا، رژیم نادرست غذایی و نگهداری غلط حتی در اسارت موجب عمر کوتاه طوطی ها می گردد. طول عمر کاسکوی کنگو به طور میانگین بین 50 تا 67 سال می باشد.

منابع:

کتاب های اقای دکتر هاشمی
کتابها و مقالات خارجی:

- africangrey parrot owners manual(martin moderdale)
- africangrey parrots(lolly brown)
- bird care africangrey parrots(erika busecan)

@Ladyparrot
گروه تبادل نظر:
https://t.me/joinchat/EHSMhEOj1oKXDKEfvvpZjA
اینستاگرام: 
https://www.instagram.com/ladyparrot.ir/


نظرات کاربران
ارسال نظر