استفاده از سرکه سیب برای طوطیسانان
  1396/05/07 

سرکه سیب برای طوطیسانان  

سرکه سیب دارای خواص زیادی می باشد، ولی ارجح ترین برتری که دارد، نداشتن عوارض جانبی و همچنین از بین نبردن باکتری های مفید می باشد. در خصوص آین ماده غذایی و فوایدی که برای بدن انسان دارد کتابها و مطالب بسیار زیادی منتشر شده است. اما همواره برای صاحبان پرندگان و طوطیسانان این سوال وجود دارد که آیا می توان به پرنده سرکه سیب داد؟
پاسخ کوتاه به این پرسش مثبت است. اما اگر بخواهیم کمی دقیق تر به خواص آن برای پرندگان اشاره کنیم باید به موارد ذیل اشاره نمود:

- سرکه سیبی که به صورت طبیعی تهیه شده و فاقد افزودنی باشد، منبع مناسبی است برای تامین  بسیاری ویتامین ها، نظیر C، B1، B2 و B6, و همچنین مواد معدنی نظیر پتاسیم, آهن، منیزیم، کلسیم و فسفر. همچنین بسیاری از آنزیم های مورد نیاز پرنده در وجود این ماده نهفته است.
- سرکه سیب از رشد باکتری و قارچ جلوگیری می کند. بنابراین هنگام تهیه جوانه جبوبات، اگر قبل از رویش روی آنها سرکه سیب اسپری کرده و بشورید باکتری ها از بین می رفته و در فرآیند جوانه زنی کپک و آلودگی ظاهر نمیشود. 
- سرکه سیب به هضم غذای پرنده کمک کرده، همچنین سیستم ایمنی بدن را قوی تر می کند
- سرکه سیب  نباید بعنوان ماده غذایی برای پرنده مصرف شود. بلکه باید گاهی از آن بعنوان مکملی جهت بهبود و بهتر شدن سلامت پرنده در مقدار کم استفاده نمود. بعنوان پیشنهاد اولیه برای مقدار مصرف آن می توان برای طوطی های کوچک ¼ قاشق غذا خوری و برای طوطی سانان بزرگ و متوسط ½ قاشق غذا خوری در ظرف آب را پیشنهاد داد ولی در مورد مصرف می توان با پزشک متحصص نیز مشورت نمود. همچنین برای بهتر شدن طعم آن به منظور مصرف می توان مقدار بسیار کمی عسل به آن اضافه نمود.

منابع:
www.world-parrot.com
an ancient remedy still relevant today By Pauline James

 

 

نظرات کاربران
ارسال نظر