سرگرمی برای طوطی ها، فواید و نکات
  1396/04/27 

سرگرمی برای طوطی ها، فواید و نکات

تمامی طوطی ها در محیط طبیعی خود سرگرمی های زیادی دارند. این سرگرمی ها یا بهتر بگویم، مشغولیت ها در محیط طبیعی به این معنی است که برای به دست اوردن غذا مدام در حال تلاش بوده ووقت خود را صرف عشق بازی با جفت خود میکنند یا برای تامین ویتامین و املاح بدن خود پوست درختان را میجوند و حشرات بین انها را میخورند. اگر خلاصه بخواهیم بیان کنیم اشتغال برای طوطی به معنی مشغول بودن و سرگرم شدن با وسایل اطراف خود است. البته در محیط طبیعی ، این فعالیت برای بقای زندگیشان صورت میگیرد اما در منزل که همه چیز انها فراهم است ایا به مشغول بودن و بازی کردن نیاز دارند؟؟؟

جواب سوال بالا کاملا مثبت است و طوطی ها در منزل هم نیاز به سرگرمی دارند. بارها دیده شده طوطی که در منزل رها میشود بعد از مدتی شروع به جویدن اثاثیه منزل میکند یا خود را جلو اینه مشغول میکند یا با طناب پرده بازی میکند به هر حال اشتغال جزئی از زندگی طبیعی طوطی ها به شمار میرود و شما به عنوان صاحب طوطی موظفید وسایل مورد نیاز برای سرگرمی طوطی را فراهم کنید.

در منزل چگونه وسایل سرگرمی طوطی را فراهم کنیم؟

 ساده ترین کاری که برای مشغول کردن طوطی خود میتوانید انجام دهید این است که شاخه و پوسته درختان را همواره در اختیار طوطی خود قرار دهید. با این کار طوطی شما از کندن پوسته و شکستن شاخه ها لذت میبرد و حتی این کار از رشد ببیش از حد منقار پرنده جلوگیری میکند. درختانی مانند کاج ،بید،چنار،بلوط و ...  برای جویدن و اشتغال طوطی مناسبند شما میتوانید از هر درختی به شرط انکه چوب آن جزو درختان مجاز باشد و همچنین شاخه ها سم پاشی نشده باشند استفاده کنید. حتی میتوانید شاخه ها را به هم پیچ و مهره کنید و یک درخت برای طوطی خود بسازید که برای انها بسیار مطلوب و دوست داشتنی می باشد.

اشتغال و سرگرمی برای طوطی

نکته: از شاخه های جوان درختان غافل نشوید به دلیل اینکه این شاخه ها نه تنها برای طوطی مشغولیت خوبیست بلکه طوطی مواد عالی و املاح را انها دریافت میکند.

وسایل اماده بازی طوطی یکی دیگر از وسایل اشتغال است. این وسایل نه تنها جنبه بازی و اشتغال برای طوطی دارند بلکه بعضی از این اسباب بازی ها به هوش و استعداد طوطی نیز کمک میکنند. ولیاسباب بازی های استفاده شده حتما استاندارد و مخصوص طوطی باشند.

وسایل اشتغال طوطی

بعضی از میوه ها نیز وسیله سرگرمی طوطی را فراهم میکنند. مثلا ذرت (بلال). می توانید بلال را بدون کندن دانه ها و به صورت کامل در اخیار طوطی قرار دهید، یا سیب را دو تکه کرده و پس از خارج کردن دانه، آن را در اختیار طوطی قرار دهید.

از میوه ها که بگذریم ولی از دانه ها نمیتوانیم بگذریم زیرا یکی از وسایل خوب برای اشتغال و سرگرمی طوطی به شمار میروند و نه تنها جنبه اشتغال دارند بلکه طوطی از شکستن دانه و گرفتن پاداش داخل دانه خوشحال میشود. برای طوطی های متوسط تا بزرگ میتوان از دانه هایی مثل بادام،گردو و... استفاده کنیم طوطی های بزرگ مانند آراها یا کاکادوهای بزرگ ممکن است به سرعت بادام یا گردو را بشکنند ولی طوطی های متوسط مدتی باید به این دانه ها ور روند و انقدر گوشه ای را ساییده یا ترکی ایجاد کنند تا دانه را بشکنند و جایزه داخلش را بگیرندو همین کار باعث اشتغال طوطی میشود.

نکاتی برای در اختیار گذاشتن وسایل بازی

1. دقت کنید که هر وسیله ای را ناگهانی در اختیار طوطی خود قرار ندهید چون باعث ترس طوطی میشود بهتر است چند دقیقه در دست خود نگه دارید و به طوطی نشان دهید یا با ان وسیله بازی کنید تا طوطی اول جذب وسیله شود و با وسیله جدید اشنا شود.

2. اسباب بازی ها باید استاندارد باشند و از اسباب بازی هایی مانند طناب ها و زنجیرهای بلند و غیر استاندارد جدا خوداری کنید زیرا ممکن است به دور گردن یا دست و پای طوطی بپیچد و باعث صدمه دیدن طوطی شود.

3. روزنامه ممکن است یک وسیله خوب برای جویدن توسط طوطی شما به حساب بیاید ولی سرب نوشته های روزنامه هم میتواند باعث مسمومیت و حتی مرگ طوطی شود پس از قرار دادن هرگونه کاغذ دارای نوشته در کنار طوطی خوداری کنید.

4. شاید این نکته هم بد نباشد یاداور شوم که هر وسیله باید متناسب با اندازه و نوع طوطی شما انتخاب یا ساخته شود و همچنین ممکن است علایق طوطی شما به وسایل ارائه شده کم باشد و یا اصلا از ان خوشش نیاید بنابراین در این مورد ها هم دقت کنید و وسایل را متناسب با طوطی خود در نظر بگیرید و همیشه تنوع اسباب بازی ها و وسایل سرگرمی را برای طوطی خود فراهم کنید.

منبع: onlypet.ir (شهریار) (با کمی تغییر و اصلاح)

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید 

 اینستاگرام ما

 کانال تخصصی ما در تلگرام

 گروه تبادل نظر ما در تلگرام

 روبات فروشگاه (!New)


نظرات کاربران
ارسال نظر